Istanbul'un Yedi Tepesi Nerededir ?

Istanbul yedi tepelidir seklinde hep duyariz. Bu tepeler nerededir ?

İstanbul Birinci Tepesi

Istanbul'un Birinci Tepesi; Istanbulun birinci tepesi kent merkezi yani imparatorlugun kalbi olan Sultanahmet Meydanidir. Sultanahmet Meydaninda Ayasoyfa ve Sultanahmet camii ve külliyesi bulunmaktadir. Bizans'in en büyük klisiesi olarak bilinen Ayasofya insasinda ankit kentten getirilen 107 adet sütun kullanilmis. Meydanda bulunan Sultanahmet kulliyesi 17. yüzyilda Mimar Sedefkar Mehmet Aga tarafindan Sultanahmet Külliyesi yapilmistir. Sultanahmet camii iç mekanini süslleyen kobalt mavisi çiniler nedeniyle yabancilar tarafindan Mavi Cami olarak da adlandirilir.
İstanbul Birinci Tepesi Nerededir ? Toplu taşıma kulanarak nasıl gidilir ?

İstanbul İkinci Tepesi

Istanbul'un Ikinci Tepesi; Istanbulun ikinci tepesi Nuruosmaniye kulliyesi ve çemberlitasin bulundugu alandir. Bizans döneminde Imparator Konstantin adina yapilan sütun Konstantin sütunu burada bulunur. Sütun çökme tehlikesine karsi 1701 yilinda demir çember içine alinmis. Çemberlitas adi böyle ortaya çikmistir. Nuruosmaniye Külliyesi de yapimina I. Mahmud tarafindan baslanmis III. Osman tarafindan tamamlanmistir. Barok tarzdaki külliye Osman'nin isigi anlamina gelen Nuruosmaniye adini almistir.
İstanbul İkinci Tepesi Nerededir ? Toplu taşıma kulanarak nasıl gidilir ?

İstanbul Üçüncü Tepesi

Istanbul'un Üçüncü Tepesi; Istanbulun üçüncü tepesi Süleymaniye Külliyesinin bulundugu alandir. Bu alanda bulunan Süleymaniye Külliyesi Mimar Sinan'in "kalfali eserim" dedigi eser üçüncü tepede tüm ihtisamiyla yükselir. Süleymaniye külliyesi 1550 yilinda inssaina baslanmis 1557 yilinda tamamlanmistir. Süleymaniye Caminin dört minaresinde bulunan toplam on serefe Kanuni'nin onuncu padisah oldugunda, dört minare ise Istanbul'da hüküm süren dördüncü padisah olduguna isaret etmektedir. Avlunun önündeki minareler, kubbeye yakin olan minarelere göre daha kisa yapiilmis. Mimar Sinan bu sekilde göge yükselen basamaklar imgesini yaratmis.
İstanbul Üçüncü Tepesi Nerededir ? Toplu taşıma kulanarak nasıl gidilir ?

İstanbul Dördüncü Tepesi

Istanbul'un Dördüncü Tepesi; Istanbul'un dördüncü tepesi Fatih Külliyesinin bulundugu alandir. Bu alanda bulunan Fatih Külliyesi, Fatih Sultan Mehmet Istanbul'u aldiktan sonra yaptirdigi ilk anitsal yapidir. Mimar Atik Sinan tarafindan tasarlanan külliyenin simetrik plani hayranlik uyandirir. Fatih Sultan Mehmet vefatindan sonra Fatih Külliyesinin bahçesindeki türbeye defnedilmistir.
İstanbul Dördüncü Tepesi Nerededir ? Toplu taşıma kulanarak nasıl gidilir ?

İstanbul Beşinci Tepesi

Istanbul'un Besinci Tepesi; Istanbul'un besinci tepesi Sultan Selim Caminin bulundugu alandir. Bu alanda bulunan Caminin bahçesinde Yavuz Sultan Selim 'in türbesi yer almaktadir. Bizanslilar bu tepeye anitsal bir yapi yerine yasamin kaynagi olan suyla ilgili yapilar insa etmisler. Sultan Selim Camiii 'nin yanindaki çukur geçmiste Aspar Sarniciymis. Bizans su ihtiyacini karsilamak için 5. yüzyilda yapilmis.
İstanbul Beşinci Tepesi Nerededir ? Toplu taşıma kulanarak nasıl gidilir ?

İstanbul Altıncı Tepesi

Istanbul'un Altinci Tepesi; Istanbul'un altinci tepersi Mihrimah Sultan Külliyesi ve Kariye Kilisesinin bulundugu alan Tarihi yarimadanin en yüksek tepesidir. Istanbulun altinci tepesinde Mimar Sinan'in en özgün eserlerinden biri olan Mihrimah Sultan Camiden içiri girer girmez dikkatinizi çeken ilk sey isik olur. Bu tepede bulunan Kariye Kilisesini Bizans tarafindan yaptirilmistir. Kilisenin adini olan Kariye asil adi "Khora" anlami Hz. Isa'ya verilen "Manevi alemi kapsayan en genis küre" anlamina gelir.
İstanbul Altıncı Tepesi Nerededir ? Toplu taşıma kulanarak nasıl gidilir ?

İstanbul Yedinci Tepesi

Istanbul'un Yedinci Tepesi; Istanbul'un Yedinci Tepesi Cerrahpasa ile Koca Mustafa Pasa semtleri arasinda bulunan yükseltidir. Bizans Dönemi'nin ünlü meydani olan Arcadius Forumu bu bölgedeymis. Meydan, Bizanslilarin köle ticaret merkeziymis. Osmanli zamaninda buraya 'Avrat Pazari' denirmis. Esir ticareti 19. yüzyila kadar sürmüs. Tepede Haseki Hürem Külliyesi ve Hekimoglu Ali Pasa Camii bulunmaktadir.Haseki Hürrem Külliyesi Mimar Sinan tarafindan Hürrem Sultan için 1551 yilinda insa edilmis. Hekimoglu Ali Pasa Camii ise 1735 yilinda yapilmistir. Caminin mihrap duvarini süsleyen, Kabe'yi gösteren çini panolar büyüleyicidir.
İstanbul Yedinci Tepesi Nerededir ? Toplu taşıma kulanarak nasıl gidilir ?
© Copyright 2011 I-Can Tasarım Kullanım Şartları